מועצת החרום הציבורית למשבר הקורונה
לכבוד:

רא"ל במיל' בני גנץ, שר הביטחון ורוה"מ החליפי

רכש מיליוני חיסונים נוספים תחת מעטה סודיות

כבוד השר שלום רב,

נמסר כי משרד הבריאות יגיש לממשלה הצעת החלטה להקצות 3.5 מיליארד ש״ח לרכש 30 מיליון מנות חיסון נוספות כנגד נגיף הקורונה. מעבר לכך, פורסם כי פקידים רבים באוצר ובמשרד הבריאות הוחתמו על הסכמי סודיות, וכי גם השרים יוחתמו על סודיות בנושא.

למעשה, לא ברור כלל הצורך הרפואי לכך. רב אוכלוסיית ישראל חוסנה, ובארץ נדרשים להשלמת תהליך החיסון עוד כ-2 מיליון מנות בלבד (שחלקן כבר נמצא בארץ וחלקן כבר הוזמן). חשוב לציין, בשלב זה פרוטוקול החיסון אינו כולל זריקות דחף, ונראה שהחסינות כנגד המחלה המושגת בעקבות מחלה, וככל הנראה גם לאחר החיסון, היא מתמשכת.

גם במידה ויוחלט להרחיב את מבצע החיסונים לילדים מתחת לגיל 16 (החלטה שנמצאת במחלוקת מקצועית משמעותית), יידרשו רק עוד כ-6 מיליון מנות חיסון, שגם הן כלולות כבר בהזמנות שבוצעו אל מול חברת פייזר.

סימן שאלה נוסף הוא על הצורך לקנייה מראש: ניתן יהיה לרכוש חיסונים אלו כפי שמצטיידת מדינת ישראל בחיסונים אחרים. לנוכח הקמת תשתיות הייצור המשמעותיות ותהליך הייצור עצמו, שהינו פשוט יותר ופגיע פחות מזה של חיסונים אחרים, לא סביר שיהיה מחסור עולמי – במיוחד אם בעתיד יעלה הצורך לחיסון שוטף.

סכום הכסף המושקע בקנייה זו אדיר, ואם היה מושקע במערכת הבריאות באופן ישיר היה יכול להוביל להצלת חייהם של עשרות אלפי אנשים.

הצורך ברכש העצום הזה איננו ברור מקצועית, ולכן חייב להיות מוצג בשקיפות מלאה לציבור משלמי המיסים ואנשי המקצוע. אם יש מידע מקצועי המנחה את ההחלטה, ומצדיק רכש במיליארדים בתקופה של משבר כלכלי חמור מאין כמותו – יש לשתף אותו עם הציבור.

אין כל סיבה לעננת הסודיות האופפת החלטות מקצועיות שכאלו, האמורות להיות שקופות וגלויות לעיני כל. התנהלות חשאית זו, היא שמובילה לחוסר-אמון של הציבור הלא-מקצועי כמו גם אנשי מקצוע רבים, ובסופו של דבר פוגעת בשיתוף הפעולה של אזרחי ישראל במאבק במשבר הקורונה.

הצורך בשקיפות, מעבר למרכיב האלמנטרי של ממשל דמוקרטי, נדרש בשל שורה של החלטות חסרות-בסיס מקצועי שהתקבלו על-ידי משרד הבריאות בשנה האחרונה, שאינן בקונצנזוס הרפואי הבינלאומי ועוררו מחלוקת רבה.

אנו פונים אליך בבקשה כי תדרוש את הסרת מעטה הסודיות וחשיפת השיקולים המקצועיים העומדים מאחורי קבלת החלטה זו והוצאת כספים האדירה בעטיה, למען תוכל החלטה זו להבחן בעיניים מקצועיות אשר לנגדן עומדת טובת מדינת ישראל ואזרחיה, וטובה זו בלבד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד