מועצת החרום הציבורית למשבר הקורונה
לכבוד:

ראש הממשלה מר בנימין נתניהו
שר הביטחון מר בני גנץ
שר הבריאות מר יואל (יולי) אדלשטיין
שרי הממשלה
חברי ועדת חוקה חוק משפט ויושב ראשה ח"כ יעקב אשר
ראש המל״ל מר מאיר בן שבת
מנכ״ל משרד הבריאות פרופ׳ חזי לוי
ראש פרוייקט מגן ישראל פרופ׳ נחמן אש

קריאה דחופה למניעת הארכת הסגר

מכובדנו,

בימים האחרונים, נשמעות קריאות חוזרות לוועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את ההתנהלות הממשלתית ואופן קבלת ההחלטות בהקשר של מגפת הקורונה.  יש אכן חשיבות עליונה ללימוד התהליכים שהובילו אותנו הלום.

כבוגרי מלחמת יום הכיפורים, צרובה בתודעתנו מחירה של התבצרות בקונספציה, ולא נוכל לעמוד מנגד החורבן שמתרגש עלינו, ההתעקשות לשוב ולעשות עוד מאותו הדבר, ללא הסקת מסקנות וסירוב לבחון אלטרנטיבות.

כפי שכבר התרענו במכתבינו הקודמים, סגר הינו נשק יום הדין. הבהרנו, כמי שהיו מעורבים בהקמת צוות הטיפול במגיפות, שסגר כללי מעולם לא היה חלק מתוכניות ההתמודדות עם מגיפה. הסברנו כי יש לשקול סגר רק במצב בו מערכת הבריאות נמצאת בסכנת קריסה, וקבענו, כמי שמכירים את מערכת הבריאות היטב, שהמערכת, גם אם בעומס משמעותי, לא הייתה ועדיין לא קרובה לקריסה.

בבואכם לאשר המשך סגר הרסני זה, אנו חוזרים, קובעים ומעלים על הכתב גם לטובת התיעוד ההיסטורי בכדי שלא יקום איש מכם ויטען כי לא ידע:

  1. הסגר מהווה פגיעה אנושה בבריאותם וברווחתם של אזרחי ישראל.
    זו לא כלכלה מול בריאות, אלא בריאות מול בריאות, חיים מול חיים. הסגר הורג.
  2. אין כל דרישה לבדיקה אמיתית של נזקי הסגר: בבריאות הגוף (ירידת בדיקות סקר, יציאה מאיזון מחלות כרוניות, ירידת בחיסוני שגרה), בבריאות הנפש (אובדנות, דכאון וחרדה) וברווחה (ירידה לעוני, אובדן קורת גג צפוי).
  3. המוטציה אינה תירוץ לסגרים. זו תופעה שכיחה בכל וירוס, ואין לסגור את המדינה חדשות לבקרים כאשר צומח ווריאנט חדש. מה גם שבידע הקיים, אין צפי להפחתה משמעותית ביעילות החיסון כנגד מוטציות אלו.
  4. למרות העומס בחלק ממח’ הקורונה, קיימת ירידה דרמטית בתחלואת חורף רגילה, כך שתפוסות בי”ח נמוכות ביחס לעונה, פרט לאותן מחלקות קורונה וטיפול נמרץ, אותן יש לתגבר במיידי בכ”א ומשאבים נדרשים.
  5. מבצע החיסונים מתקדם במהירות, ורובה המוחלט של אוכלוסיית הסיכון, הקבוצה ממנה נובעות כמעט כל התחלואה הקשה והתמותה, כבר התחסן.
  6. ישנה התעלמות מוחלטת מהנזקים האדירים שנגרמים לילדי ישראל, מההשפעה הקולוסאלית שעוד תהיה לאובדן שנת הלימודים על חינוך הילדים, בריאותם הגופנית והנפשית ועל כלכלת ישראל, בעיקר לאור נתונים מחקריים רבים המראים כי אין לבתי הספר תפקיד משמעותי בתחלואה. גם הגופים המובילים בעולם הרפואה והבריאות (WHO, CDC) תומכים בהפעלת מערכת החינוך.
  7. הסיפור ה”משווק” לציבור הישראלי כי “בכל העולם יש סגר”, מתעלם במפגיע מהעובדה כי ישראל היא מאלופי העולם בסגר; שהמדינות המובילות את טבלאות התמותה העולמיות הן מדינות עם סגרים מוקדמים, ממושכים וקפדניים (בלגיה, פרו), וכן מתעלם מכך שברובו המוחלט של העולם הנאור אין הגבלות חסרות היגיון אפידמיולוגי, שאין כל קשר בינם לבין המאבק בקורונה, כגון מגבלת מרחק או איסור יציאה מהבית.
  8. למרות האשמות חוזרות של הציבור הכללי בגרימת תחלואה עקב “אי ציות” להנחיות, נראה שתופעות דומות מתרחשות במדינות אשר צוינו על ידיכם שוב ושוב כ”צייתניות” ואשר אליהן ביקשתם לשאת עיניים – וכעת מתמודדות עם תחלואה עוד גודלה יותר מישראל בשל מדיניות סגרים (כגון אוסטריה וגרמניה). לעומת זאת “אי ציות” זועק לשמיים של קבוצות אוכ’ מוגדרות בישראל, לא קיבל התייחסות אמיתית במובן אכיפה אפקטיבית.

ביקשנו לא פעם להציג את עמדתנו, המשקפת מאות שנות ניסיון במערכת הבריאות. לצערנו, בחרתם פעם אחר פעם להתעלם מבקשה זו והמשכתם להזמין לשולחן הממשלה יועצים ומומחים שחלקם משוללי השכלה רלוונטית. יועצים אלה מביאים עמדה אחת ונרטיב אחד, המבוססים על מודלים עלומים שתחזיותיהם שגו שוב ושוב, ונתונים אותם הם מסרבים לשתף לטובת חשיבה משותפת וביקורת עמיתים, למרות ההשלכות הקשות על מיליוני ישראלים.

אל תגידו לא ידענו. אל תגידו שהטעו אתכם. אתם בוחרים – שוב ושוב – לקבל עצות אחיתופל, מבלי להסיק את המסקנות הנדרשות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד