מועצת החרום הציבורית למשבר הקורונה
לכבוד:

ראש הממשלה, מר נפתלי בנט
שר הבריאות, מר ניצן הורוביץ
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש

העדר ראיות ומחקר המצדיקים מתן חיסון שלישי

 

מכובדינו,

בצער רב קראנו על הצעתם של גורמים שונים במשרד ומחוצה לו להתקדם לעבר מנת חיסון שלישית, למדוכאי חיסון ובכלל.

רפואה מודרנית מתבססת על ראיות: מחקרים ונתונים אשר מנחים אותנו בקבלת החלטות קליניות. בעת זו, בוצעו מחקרים בודדים על חולים מועטים וללא תנאים מבוקרים, אשר הציגו תוצאות צנועות (תגובה בפחות מחצי מהנבדקים). לכן, אין בסיס מחקרי-עובדתי מוצק המראה יעילות או בטיחות של מתן מנת חיסון שלישית למדוכאי חיסון או בכלל.

יצוין, כי ארגוני הבריאות בעולם (CDC, FDA, WHO) שוללים בשלב זה מתן מנת דחף שלישית לחיסון.

אנו יודעים כי אחוז תופעות הלוואי בקרב מתחסנים עולה משמעותית בחיסון השני, וייתכן כי אותם מטופלים מדוכאי-חיסון אשר יגיבו לחיסון, יסבלו מתופעות לוואי משמעותיות. בימים אלה מתקיים מחקר הבודק סדרת מקרים של דחיית שתל קרנית בעקבות החיסון, מה נורא יהיה האסון אם יתברר כי בעקבות החיסון השלישי נצפה בתופעה דחייה גם בקרב מושתלים נוספים?

העדר הידיעה בשלב זה – היא בדיוק נקודת הכשל והשבר: החיסון עצמו טרם סיים את כלל הליכי הרגולציה ומוגדר “תחת מחקר”. כעת מדינת ישראל פונה לבצע מעשה שהינו אף מחוץ למעטפת שהוגדרה ע”י החברה המייצרת, וזאת ללא עדויות מחקריות מספקות. ההמלצה לבצע בדיקות סרולוגיות, שערכן הקליני כלל אינו ידוע, מעידה אף היא שלאמיתו של דבר מדובר בניסוי שאינו מבוסס על הליכים קליניים מקובלים.

הנחית משרד הבריאות למתן טיפול ללא בסיס מדעי ראוי הינה חסרת-תקדים ומעמידה את הצוותים הרפואיים בדילמה אתית ומקצועית קשה. זו הנחיה אשר מציבה את צוותי הרפואה על מדרון חלקלק המהווה חריגה בוטה מהאופן בו פועלת הרפואה.

בהתאם, על משרד הבריאות להתייחס למתן חיסון שלישי למדוכאי חיסון (או אוכלוסייה אחרת) כניסוי לכל דבר ועניין. יש לפנות לוועדת הלסינקי, יש להחתים את המתחסנים על הסכמה מדעת, ובעיקר – יש לנטר את התהליך באופן הקפדני האופייני למחקרים קליניים.

מדעית, רפואית, רגולטורית ואתית – יהיה נכון לפנות לנתיב זה תחת פרוטוקול מחקרי.

מתן החיסון שלא במסגרת מחקרית יביא לכך שלא יאספו נתונים בצורה מיטבית ולכן יקשה על הסקת מסקנות.

ביצוע ההליך במסגרת מחקר אף יוכל לתרום לאמון הציבור בהחלטות המשרד, ולהפחית את תחושת האזרחים כי מדיניות המשרד בנושא החיסון לקורונה מבוססת גחמות או מלאי.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד