מועצת החרום הציבורית למשבר הקורונה
לכבוד:

פרופ' חזי לוי – מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ' נחמן אש – ראש תוכנית מגן ישראל
פרופ' רן בליצר – ראש קבינט המומחים של מגן ישראל

תירגעו. תתעשתו. תשנו!

אין מילים שיתארו את תחושות הכעס והסלידה שמעוררת קריאת הדיווחים האחרונים על דיוני קבינט הקורונה.

אנחנו עוקבים יום יום אחרי הפרסומים העולמיים ואחרי הנתונים מכלל מדינות העולם. הנחנו שגם אתם עושים כך, אבל ככל הנראה אתם מנויים על עיתונים מקצועיים אחרים, המביאים נתונים ממדינות לא ידועות לאיש מחוץ למעגל הסוד שלכם, בהן הקורונה החלה לטבוח בצעירים.

אתם בוחרים שוב ושוב בדרך פעולה אחת – הפחדות, איומים ותחזיות אימים שבינם ובין הספרות המקצועית המקובלת אין כל קשר. אתם מסתמכים על חוזי-שחורות חסרי השכלה רלוונטית מתחומים שבינם ובין בריאות ומגפות אין כל קשר, שתחזיותיהם הופרכו פעם אחר פעם. אתם ממשיכים לדבר על “גדילה מעריכית” כאשר מיליונים בציבור כבר התחסנו, כאשר התחלואה יציבה כבר חודש בסגר של מראית עין בלבד, שאינכם מצליחים לאכוף כי לציבור נמאס. אתם מתעלמים מההרס שהמדיניות חסרת האחריות, קצרת-הרואי שלכם זורעת, מהפגיעה בבריאות, מתחלואת הנפש, מהאבטלה, מהאלימות, והכי גרוע – מהילדים. אתם חוזרים ומתעלמים מכל המספרים שמראים שאנחנו אכן מאבדים ילדים, אבל לא למחלה. אנחנו מאבדים ילדים שנושרים מהמערכת כי כבר אינם מסוגלים ללמוד בזום. ילדים שמשתמשים בסמים. ילדים שהופכים להיות קורבנות התעללות. ילדים שמפתחים הפרעות אכילה והשמנה. ילדים שמגיעים לבתי החולים במצבי חרום בשל היעדר טיפול מתאים.

אתם מתעלמים מנתונים ברורים: בכל מדינות העולם פלח הצעירים שנפגעו מקורונה הוא מזערי עד לא קיים: בשוודיה לא מת ולו ילד אחד, למרות מערכת חינוך פתוחה; בכל ארה”ב נפטרו 134 ילדים מתחת לגיל 15, תמותה של 0.000002% (המקבילה בישראל לתמותה של 5 ילדים – פחות ממחצית מספר הילדים שנפטרים מדי שנה ממחלות דמויות שפעת בישראל). המדיניות שלכם דרדרה את ישראל לשפל בריאותי, חברתי וכלכלי שלא היה כדוגמתו. אנחנו מובילים במספר המאומתים, מפסידים במאבק מניעת התמותה, מובילים בתחלואה קשה, אלופים בסגירת בתי הספר ובסגרים. יש הבדל בין להיות מחושב וזהיר, לבין להיות היסטרי ואחוז חרדה. בניתם מדיניות מונחית פאניקה. כמו כירורג המפחד לחתוך את החולה מחשש שידמם, בעוד החולה גוסס על השולחן. הפרתם את חובתכם למטופלים ולציבור.

אנחנו קוראים לכם בשם המדע, המוסר, האתיקה ושבועת הרופא: שנו מידית את המדיניות, פתחו את בתי הספר. מדינת ישראל הייתה ועדיין צריכה לעשות 7 דברים: לחזק מיידית את מערכת הבריאות. למנוע התקהלויות. לחבוש מסכות במקומות סגורים. להגן ולתמוך באוכלוסיות הסיכון. לפתוח את מערכת החינוך. להמשיך לחסן, אבל ללא כפייה, איומים ואפליה. וכמובן – להחזיר את אמון הציבור, אם עדיין ניתן: לחבור מחדש לאזרחי המדינה, יהודים, ערבים, דתיים, חילוניים תוך צעדים מותאמי-תרבות לכל מגזר, בכדי לבנות ולצור התנהלות שפויה בצד הקורונה. ההפחדה פוגעת באמון וביכולת האזרחיים לשתף פעולה, ואינה מומלצת בעת משבר.

למרות שנה של משבר והוצאה של 200 מיליארד שקל, לא פיתחתם פתרונות משמעותיים ואפקטיביים. הובלתם לפיצול ושסע בעם. הנחתתם הנחיות חסרות הגיון ומבלבלות, יצרתם חוקים משונים בעלי תועלת אפסית שרק מכבידים על הציבור שממילא אינו יכול לעמוד בהם. דבר אחד טוב עשיתם, הבאתם את החיסון ובאמצעות קופות החולים יצרתם מבצע חיסון מרהיב, אור לגויים. ואז, גם את זה התחלתם להרוס, ובמקום להשקיע בגיוס שיתוף פעולה של ציבור שחושש מהחיסון התחלתם לאיים, להסית ולגנות את המסרבים – שרק העמיקו את סירובם.

כלה כוחו של הציבור, אותו כבר איבדתם מזמן. ייתכן והגיע הרגע שתרדו מאולימפוס הגידול המעריכי, תחלצו מזרועות הפוליטיקאים ובעיקר, תפקחו עיניכם לתפישות שונות משלכם ותפתחו ליבכם למצוקה הקשה וההרסנית בה נתונים אזרחי ישראל.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
גלילה לראש העמוד