מועצת החרום הציבורית למשבר הקורונה
לכבוד:

פרופ חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות

קריאה להשהיית מבצע החיסונים ל-COVID19 באוכלוסייה מתחת לגיל 30 - עד התבהרות תמונת הסיכון

מכובדינו,

בימים האחרונים הולכים ומתחזקים החששות לתופעת לוואי קצרות-טווח משמעותיות בעקבות חיסון פייזר כנגד COVID19, וזאת במיוחד באוכלוסייה הצעירה. באופן בולט, מתגברות עדויות משמעותיות לקשר בין החיסון לבין התפתחות מיוקרדיטיס, ונתוני הוועדה שהקים משרד הבריאות מצביעים על כך שהקשר הינו אמיתי וסיבתי.

התרחשותם של 90% מהאירועים לאחר החיסון השני, זמן חציון של ימים ספורים, שכיחות גבוהה עד פי 20 באוכלוסייה הצעירה – כל אלה מראים דפוס שאינו רנדומאלי באופן מובהק.

בעוד שאולי הדבר אינו נהיר לאנשים בציבור הרחב, הרי לכם ולנו, החתומים מטה, ברור שהיעדרו של קשר מובהק בשלב זה אינו שולל את קיומו של הקשר, ובוודאי לא את משמעותו הקלינית. בנוסף מתחוללת שגיאה אתית חמורה של ניסיון להמעיט מחשיבותה של הפתולוגיה המיוקרדיאלית, כאילו מדובר על צינון בוקר. ברור גם לכם שהמדובר בהפרעה קלינית שיש עמה פוטנציאל מסכן חיים (בוודאי בכמה סדרי גודל יותר מסיכון הקורונה בילדים), שעלולה לגרום להפרעות קצב, נזק עתידי ללב עד כדי קרדיומיופתיה ואף מוות.

לנוכח נתוני התחלואה בישראל כיום, ולאור הידע שצברנו אודות התנהגות הנגיף והמחלה, ניתן לומר בביטחון מלא כי אוכלוסיית ישראל הצעירה נמצאת היטב בתוך שולי הבטחון של סיכוני המחלה: הסיכוי להדבק בקורונה עבור תושב ישראל היה במהלך חודש מאי כ-0.01%, כאשר הסיכון למחלה קשה באוכלוסייה זו הוא ממילא נמוך. הבה נכיר באמת: בנקודת זמן זו, הסיכוי לאשפוז בשל מצב רפואי משמעותי הנובע מקורונה בגילאים שמתחת ל-30, הינו נמוך ממזערי.

לפיכך, חייב משרד הבריאות לפעול בצורה אחראית ושקולה: בנתוני הסיכון הנמוכים ביותר מקורונה (נמוך אף מנגיפי החורף הרגילים בשלב זה), ואל מול נתונים מעוררי דאגה העולים לגבי תופעות לוואי מהחיסון ובמיוחד מיוקרדיטיס, יש להשהות מיידית את מבצע החיסונים לכלל התושבים הצעירים מגיל 30 (ובכללם כמובן גם את הילדים בני ה-12-15, שככה”נ נמצאים בסיכון מוגבר עוד יותר) – וזאת, עד קבלת נתונים נוספים מישראל והעולם, שיעידו על בטיחותו של החיסון.

קיימות דוגמאות רבות בעבר לצמצום מדיניות החיסון או הפסקתו בשל תופעות לוואי:

חיסון AstraZenca הושעה בגרמניה לבני 60 ומטה (כלומר, אנשים שאינם באוכלוסיית הסיכון) בעקבות 31 מקרי פקקת, כלומר שיעור מקרים של 1 ל-87,000 בלבד, היארעות נמוכה פי 30 מהמדווח כעת על מיוקרדיטיס בגילאי 16-18. את החיסון לנגיף ה-Rota (נגיף הידוע כאחד מגורמי האשפוז המרכזיים בילדים) השעו הרשויות האמריקאיות בסוף שנות ה-90 בגלל סדרת אירועי Intussusception בשכיחות של 1 ל-,10,000. חיסון השפעת ב-1976 הושעה כאשר התברר כי השימוש בו גרם להופעת תסמונת Guillain-Barré  בשיעור של 1 ל-100,000 “בלבד”, והחיסון לחצבת ב-1969 שהושעה בשל 3 אירועי אנצפלופתיה בתדירות של פחות מ-1 למיליון.

בשם מורשתם של היפוקרטס, הרמב”ם ואסף הרופא, אנו קוראים לכם להימנע מסיכון ללא צורך – “ראשית אל תזיקו”: השהו את חיסון הצעירים והילדים הבריאים שאינם נמצאים בסיכון מקורונה, עד תום עבודת ועדת הבדיקה וניתוח המידע.

במידה ואכן יתברר כי החיסון טומן בחובו אפשרות לתופעות לוואי משמעותיות, כאשר עדויות משמעותיות לכך כבר זמינות לנו, הרופאים, אנו חוששים לפגיעה אנושה באמון הציבור במערכת הבריאות אשר עלולה להוביל בעתיד לירידה בשיעורי התחסנות השגרה, ירידה בהיענות מטופלים להמלצות רפואיות ולפגיעה במעמד הרופא בכלל.

אם יתברר בהמשך, כי החיסון אינו מגדיל סיכון למיוקרדיטיס (למרות שהדבר אינו נראה סביר כעת, לאור הנתונים), נוכל לפנות אל אלה שלא חוסנו, אבל מתוך ידיעה כי שמרנו על שלומם ובריאותם. הדבר רק יגביר את אמון הציבור במערכת!

חיוני כי תשתפו את הציבור: הציגו את הנתונים הנאספים בוועדה שמונתה ע”י משרד הבריאות לחקר תופעות הלוואי; פרסמו את נתוני התחלואה הקשה והתמותה בשנת הקורונה אל מול שנים רגילות,  העניקו לציבור את הידע הנדרש בכדי שיוכלו לקבל החלטה מושכלת ולתת את הסכמתם המלאה מדעת לחיסון.

בנתוני התחלואה כעת בישראל, אין מה להפסיד בהמתנה של מספר שבועות עד התבהרות התמונה, אך יש פוטנציאל רב לנזק באם נפעל באופן פזיז. השהו את החיסון.
זוהי הפעולה הנכונה, האחראית והאתית, המתחשבת במאזן הסיכון/תועלת הקיים כיום.

גלילה לראש העמוד